Epidemia wirusa Zika w Brazylii - fakty i mity

Nie wiem czy już słyszeliście o wirusie Zika, ale mój Facebook zalany jest informacjami o tym wirusie. W Polsce nie mówi się o nim aż tak dużo, ale temat także pojawił już się w naszych mediach. W Brazylii co drugi news zawiera jedno ze słów: Zika, komary, mikrocefalia, epidemia.

Do końca stycznia br. w Brazylii zgłoszono prawie 5000 przypadków podejrzenia małogłowia u niemowląt. 404 z tych przypadków rzeczywiście okazało się mikrocefalią, chorobą objawiającą się znacznie zmniejszonymi obwodami czaszki u dzieci. 17 z nich rzeczywiście ma związek z wirusem, pozostałe są w trakcie analiz.

Teorie dotyczące wirusa i mikrocefalii są bardzo różne, a każdego dnia pojawiają się nowe. Brazylijskie Ministerstwo Zdrowia wraz pomocą Fundacji Fiocruz i specjaliści poproszeni przez BBC Brasil o opinie, zajęli się potwierdzeniem lub dementowaniem tych teorii.

1. Szczepionki
Mówi się, że szczepionki przeciw odrze czy różyczce mogą powodować małogłowie.
Naukowcy zaprzeczają, jakoby miało to związek z mikrocefalią. Ciężarne nie otrzymują tych szczepionek, a szczepionki które są wykorzystywane przechodzą ścisłą kontrolę jakości, nie ma więc możliwości aby do pacjentów trafiały one np. po okresie przydatności. Szczepionki stosowane w Brazylii są w większości też szczepionkami stosowanymi ogólnoświatowo, zjawisko małogłowia występowałoby by wówczas w zwiększonej ilości także poza Brazylią.

2. Zwiększenie ilości przypadków chorób neurologicznych związanych z wirusem zika.
6 brazylijskich stanów z regionu Nordeste zarejestrowało w 2015r. zwiększenie ilości przypadków zachorowań na Zespół Guillaina- Barrego. WHO - Światowa Organizacja Zdrowia analizuje potencjalny związek pomiędzy podwyższonym występowaniem choroby a wirusem zika. Według WHO, 7 krajów zanotowało wzrost przypadków zarówno Zespołu Guillaina - Barrego jak i mikrocefalii, odkąd rozpoczęły się zachorowania na wirusa zika. W Brazylii połączenie występowania Zespołu G-B jest w tej chwili kłopotliwe, gdyż zgłaszanie przypadków występowania tej choroby nie było wcześniej obowiązkowe. Gwałtowny wzrost przypadków występowania mikrocefalii jest jednak bardzo znaczący i mierzalny, jak także ilość przypadków zakażenia wirusem zika, dengi i chikungunyi. Związek pomiędzy chorobami jest jednak cały czas badany przez specjalistów.

3. Wpływ wirusa Zika na dzieci i osoby starsze
Jedną z pogłosek jest jakoby następstwa wirusa zika są znacznie poważniejsze dla dzieci w wieku do 7 lat oraz osób starszych, a także że łatwiej o infekcję w tych przedziałach wiekowych. Specjaliści zaprzeczają jednak jakoby miało to związek ze specyfiką wirusa. Jak podaje brazylijskie Ministerstwo Zdrowia, pośród osób zakażonych Ziką, 80% nie posiada żadnych symptomów choroby, bez względu na wiek chorujących

4. Przenoszenie wirusa poprzez płyny ustrojowe (nasienie, ślina, mocz, mleko matki itd.)
Naukowcy ze środowiska międzynarodowego odkryli kilka przypadków obecności wirusa w nasieniu oraz mleku matki, jednak czy choroba rzeczywiście jest przenoszona przez te płyny jest nadal w trakcie obserwacji. Fundacja Fiocruz podała, że odkryto obecność aktywnego i potencjalnie wywołującego infekcję wirusa w ślinie i moczu. To pozwalałoby na zarażenie poprzez kontakt z tymi płynami, jednak nie uzyskano jeszcze potwierdzenia tych tez. Sugeruje się ciężarnym aby w ramach przezorności nie dzieliły sztućców czy szklanek oraz unikały pocałunków z osobami podejrzanymi o infekcję wirusem Zika.
Amerykańskie CDC wydał zalecenie, aby kobiety w ciąży, przebywające na terenach objętych epidemią Zika, a także partnerki osób, które przebywały na tych terenach, uprawiały seks wyłącznie z zabezpieczeniem. Wynika to m.in. z zanotowania przypadku w USA osoby, która nie przebywała na terenach zagrożonych wirusem, a jednak została zarażona. Agencja CDC wierzy, że została ona zakażona poprzez kontakt seksualny.
Wirus został odkryty w mleku matki w przypadkach w Polinezji Francuskiej, jednak nie były to formy przenoszące wirusa. Wydaje się mało prawdopodobnym jakoby wirus mógł przenosić się w ten sposób.

5. Jak zwalczyć zikę
Do dnia dzisiejszego nie istnieje szczepionka na wirusa Zika. Według brazylijskiego Ministerstwa Zdrowia opracowanie takiej szczepionki mogłoby potrwać nawet do 10 lat. Wydaje się, że jedynym sposobem na walkę z Ziką jest walka z komarem Aedes aegypti. Jest w dniu dzisiejszym także dość trudno rozróżnić wirusa zikę od dengi czy chikungunyi.
Brazylijski rząd do walki z komarem zaprzągł wojsko. Ważne jest aby unikać powstawania basenów stojącej wody, ważne jest aby korzystać z dostępnych środków odstraszających owady. Prostą radą jest też używanie odzieży zakrywającej możliwie dużo ciała. Długie spodnie, bluzy z długim rękawem, pełne buty, skarpetki.
Dostępne w aptekach środki zawierające substancje takie jak DEET, EBAAP czy Icaridinę, zawierają różne stężenia tych substancji. Lekarze zalecają ich stosowanie, także przez kobiety w ciąży i dzieci od 2 roku życia. Środek powinien być rozprzestrzeniony tak na ciele jak i na ubraniu, zwłaszcza w godzinach wzmożonej aktywności komarów, tj. nocą i wczesnym rankiem.
Naturalne repelenty nie posiadają potwierdzonych naukowo właściwości odstraszających komary, trudno jest więc określić ich skuteczność.

***

WHO podaje kilka kluczowych faktów związanych z Ziką:

  • jest przenoszony przez komara Aedes aegypti
  • osoby zakażone najczęściej przechodzą lekką gorączkę oraz wysypkę, zazwyczaj przez 2 do 7 dni
  • nie istnieje szczepionka na wirusa Zikę
  • najlepszą formą zabezpieczenia jest ochrona przed ugryzieniami komara
  • wirus występuje na terenach Azji, obu Ameryk, Afryki i Pacyfiku 

źródła:
http://www.bbc.com/portuguese/noticias/2016/02/160203_boatos_zika_cc_lab?ocid=socialflow_facebook
http://www.who.int/mediacentre/factsheets/zika/en/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Małżeństwo z Brazylijczykiem w Brazylii - procedury

Bezpieczna podróż po Brazylii

Moje wielkie brazylijskie wesele - Pousada Kumaki