Bezpieczeństwo w Brazylii

Chcielibyście polecieć do Brazylii, ale wszyscy mówią wam, że oszaleliście, bo w Brazylii jest bardzo niebezpiecznie?

Favela w Rio de Janeiro

Kiedy w 2014 roku kupiłam bilety na miesięczną samotną podróż po Brazylii, słyszałam wiele tekstów w tym stylu. "Sama? Do Brazylii? Wow, ale jesteś odważna...  " (czytaj: oszalałaś dziewczyno, miło było cię poznać...) Pewnie, trochę się bałam. Z tyłu głowy słyszałam cichutki głos, który mówił: "wszystko będzie dobrze", i drugi, który krzyczał tym głośniej, im bliżej było do wyjazdu: "ZOSTAŃ W DOMU! TU JEST BEZPIECZNIE!". Nie mogę powiedzieć, żebym leciała z kompletnym spokojem. Cóż, wróciłam, przeżyłam, bawiłam się świetnie.

Patrzycie więc na te wszystkie piękne zdjęcia plaż, sambodromów, wodospadów, i myślicie sobie: "zwiedzał(a)bym....". A potem w waszym codziennym newsfeedzie wyskakuje wam "50 najniebezpieczniejszych miast na świecie", z czego prawie 20 miast na tej liście to miasta w Brazylii, i... to zwiedzanie, plażowanie, samba... Wcale nie wygląda już tak zachęcająco.

Jest wiele zestawień tego typu. Jeżeli wpiszecie w Google "most dangerous countries in the world", wyskoczy wam bardzo wiele wyników. Pokazuje je Telegraph, Independent, i wiele innych. Rzetelnych informacji dostarczą wam organizacje pozarządowe oraz MSZ (Polska, Wielka Brytania i inne). Warto zerknąć też do Global Peace Index (GPI), ogólnoświatowym rankingu dotyczącym pokoju na świecie. Na pierwszym miejscu znajduje się Islandia, Polska na 33, a Brazylia na 108. W Ameryce Południowej bardziej niebepieczne wg GPI są jedynie Wenezuela i Kolumbia

Bardziej szczegółowo możecie też przyjrzeć się samym miastom. Wyszukanie "most dangerous cities in the world" pokaże wam również bardzo wiele wyników. Możecie zajrzeć do Business InsiderWorldAtlas czy EscapeHere. Na listach znajduje się wiele brazylijskich miast, w tym zawsze Rio de Janeiro, które stanowi najczęściej obowiązkowy punkt programu podróży po Brazylii.

W statystykach na stronach brazylijskich także można znaleźć wiele informacji na temat bezpieczeństwa. Z infografiki na stronie ForumSeguranca możemy dowiedzieć się, że:
(o ile nie podano inaczej, chodzi o rok 2016)

  • co godzinę zabijanych było 6 osób, co daje 61,5 tys. zabójstw - czyli tyle, ile osób zginęło od wybuchu bomby atomowej w Nagasaki (wzrost w stosunku do 2015 o 3,8%);
  • w latach 2010- 2016 o 50% wzrosła ilość zabójstw związanych z kradzieżą;
  • zabitych zostało 437 policjantów (wzrost w stosunku do 2015 o 17,5%);
  • zostało zarejestrowanych 4224 zabitych osób (z czego 76,2% czarnoskórych) w wyniku akcji policyjnych (wzrost w stosunku do 2015 o 25,8%);
  • między 2015 a 2016 rokiem co minutę kradziony był 1 samochód;
  • zaginęło 71796 osób;
  • zarejestrowano 49497 gwałtów (wzrost w stosunku do 2015 o 3,5%);
  • co 2 godziny mordowana była kobieta.
W porównaniu z Polską, gdzie zabitych zostało 502 osoby, w stosunku do liczby ludności jest to 22 razy więcej zabójstw. Jeżeli chodzi o ilość gwałtów, jest to 7 razy więcej, a 8 razy więcej kradzieży aut. Natomiast to w Polsce jest więcej zaginięć, prawie dwukrotnie.

Tyle suche liczby. Szokujące mogą być dla nas natomiast konkretne przypadki.

W 2016 roku prasa brazylijska i międzynarodowa przez pewien czas żyła informacją o gwałcie w Rio de Janeiro, gdzie 16 latka została wykorzystana przez ponad 30 mężczyzn. Do dzisiaj wiele osób nie wierzy w tak dużą ilość mężczyzn, natomiast sam fakt gwałtu został utrwalony na video i zdjeciach, a także umieszczony w sieci. 
Gwałty zbiorowe pojawiają się od czasu do czasu w brazylijskich newsach. W tym roku był to np. gwałt na 12-latce, w którym udział wzięło 4 mężczyzn. Także utrwalony na video. 
Pojawiły się też informacje o atakach strzykawkami w metrze w Sao Paulo.
W 2016 w mieście Ituiutaba zamordowana została kobieta w ósmym miesiącu ciąży. Dziecko zostało natomiast "uprowadzone" prosto z brzucha zabitej. Zabójstwa dokonała kobieta, która przez kilka miesięcy udawała przed swoim bogatym chłopakiem, że jest w ciąży. Dziecko udało się uratować.
Na początku 2017 roku w Florianopolis od strzału zginęła turystka, którą GPS poprowadził przez favelę. Takich przypadków było więcej, Globo opisuje ich kilka w 2015 roku m.in. w Niterói w stanie Rio de Janeiro, Chapadao (RJ) i Favela Baixada (RJ).
W październiku 2017 w Rio zginęła turystka, która została postrzelona przez policję. Samochód prowadzony przez Brazylijczyka i przewodniczkę nie zatrzymał się na kontrolę (blitz).

Polskie MSZ pisze tak o podróżowaniu po Brazylii:
"Z uwagi na wysoką przestępczość należy bezwzględnie wykluczyć poruszanie się po kraju autostopem. Znajomość języków obcych jest w Brazylii bardzo słaba. Poza hotelami i dużymi ośrodkami turystycznymi można się porozumieć praktycznie tylko w języku portugalskim."
źródło: http://www.kurytyba.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/informacje_dla_podrozujacych_do_brazylii

Czy będziecie w Brazylii bezpieczni? W dużej mierze zależy to od was, wielu wypadków można uniknąć jeżeli odpowiednio się do podróży przygotujecie. Są jednak i takie sytuacje, których uniknąć się nie da, i jeżeli ma się wydarzyć... Po prostu się wydarzy. Duża dawka ostrożności i zdrowego rozsądku, a Brazylia może być dla was najprzyjaźniejszym miejscem na ziemi. Naprawdę!


Tu sprawdzicie:
Ostrzeżenia polskiego MSZ dla podróżujących
INFORMACJE DLA PODRÓŻUJĄCYCH DO BRAZYLII na stronie polskiego MSZ

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Małżeństwo z Brazylijczykiem w Brazylii - procedury

Bezpieczna podróż po Brazylii

Moje wielkie brazylijskie wesele - Pousada Kumaki