Dilma u Putina. Spotkanie BRICS w Rosji.

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff spotkała się w tym tygodniu z Vladimirem Putinem podczas siódmego szczytu grupy BRICS w Ufie w Rosji. BRICS jest stowarzyszeniem krajów rozwijających się, a nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw tych krajów, tj.:
- Brazylia
- Rosja
- Indie
- Chiny
- RPA (South Africa)

Podczas szczytu BRICS, liderzy Państw członkowskich potwierdzili fakt wejścia w etap kryzysu ekonomicznego, oraz zwrócili uwagę na istotę zmian i wysiłków mających na celu poprawienie sytuacji ekonomicznej. 

Jak przyznała Dilma Rousseff, kraje te będą potrzebowały do 2020 roku około biliona dolarów na inwestycje w infrastrukturę. Według Rousseff, w tak trudnym momencie jak w tej chwili, kiedy kryzys ekonomiczny stał się już zjawiskiem ogólnoświatowym, jest niezwykle istotne, aby BRICS wzmocnił swoje wysiłki w celu poprawienia sytuacji, ze względu na wpływ na ogólnoświatowy rozwój gospodarczy. Według Pani Prezydent, w Brazylii wzmacniane są działania makro- i mikro- ekonomiczne, które mają na celu jak najszybszy powrót zrównoważonego rozwoju ekonomicznego. W celu pobudzenia inwestycji, jak podaje Rousseff, Brazylia stara się obniżyć i ograniczyć ryzyko prawne, oraz wprowadzić bardziej przejrzysty system współpracy pomiędzy rządem a sektorem biznesowym. 



Prezydent Chin, Xi Jinping, także przyznał fakt spowolnienia gospodarczego i nowych trudności na rynku ekonomicznym. Zwrócił uwagę na tym bardziej istotną rolę BRICS w poprawieniu sytuacji. Zaznaczył, że bardzo ważne są wspólne i zjednoczone działania grupy państw członkowskich, pogłębienie relacji ekonomicznych.

Prezydent Rosji Vladimir Putin starał się dowieść, że pomimo kryzysu gospodarczego Rosja była i jest w stanie poradzić z podstawowymi problemami takimi jak inflacja, stopa bezrobocia czy problem dewaloryzacji rubla i kontroli jego kursu. Według Putina, daje to nadzieję na przezwyciężenie aktualnych trudności. 

Dilma Rousseff zwróciła uwagę, że kraje BRICS stanowią 40% ogólnoświatowego wzrostu gospodarczego, a pogłębienie i rozszerzenie działań gospodarczych pośród krajów BRICS powinno przynieść korzyści zarówno krajom członkowskim, jak i ogólnoświatowej gospodarce. Według Pani Prezydent, gospodarki rozwijające się będą potrzebować do 2020 roku bilion dolarów na inwestycje w infrastrukturę. Osiągniecie tej sumy może się jednak okazać kłopotliwe, jako że bezpośrednie inwestycje zagraniczne spadły o 50% w ciągu ostatnich 5 lat. W tej sytuacji, bardzo istotną rolę może odegrać Nowy Bank Rozwoju Gospodarczego (NBD) grupy BRICS, który stałby się pośrednikiem w zdobywaniu środków na rozwinięcie sieci infrastruktury oraz zrównoważony rozwój. Ważną rolę mógłby odegrać brazylijski BNDES, Banco Nacional de Desenvolvimento Econômico e Social, Narodowy Bank na rzecz rozwoju ekonomicznego i społecznego, który zajmuje się finansowaniem w dłuższej perspektywie działań w tych sektorach.

Pani Prezydent obiecała dokładnie przyjrzeć się sugestiom oraz raportowi sporządzonemu przez Radę Biznesową BRICS, która zwróciła uwagę na możliwości usprawnienia biznesowego ruchu wizowego czy współpracy w dziedzinach przemysłu. Rousseff wskazała na potencjalne możliwości inwestycyjne w Brazylii, związane z transportem (rozwój transportu szynowego, drogowego portowego i lotniczego). Zwróciła uwagę na inicjatywy w zakresie nauki i technologii, powstawanie parków przemysłowych, rozwoju nanotechnologii 


Co ciekawe, Brazylijczycy zupełnie nie podzielają entuzjazmu Pani Prezydent, twierdząc, że ten rząd w żaden sposób nie ma na celu wspomagania narodowego przemysłu, że obecne działania rządowe raczej sprawią, że Brazylia powróci do bycia krajem rolniczym. Jako przykład podają próbę wyprowadzenia części linii produkcyjnej Embraera do USA. Samolot Jato Phenom 300 ma od przyszłego roku być składany w fabryce w Stanach. 

Podczas szczytu BRICS, Prezydent Brazylii przyznała słuszność sugestiom rady związanymi ze wzmocnieniem współpracy w dziedzinie edukacji. Według Rousseff, edukacja zapewnia podstawowe zyski społecznoekonomiczne, takie jak podniesienie kwalifikacji i konkurencyjności gospodarki opartej na rozwoju nauki. Jako, że motywem przewodnim rządu Rousseff jest "Brasil, Patria Educadora" (Brazylia, Ojczyzna, która naucza), dla Pani Prezydent tym bardziej istotna jest współpraca w tej dziedzinie pomiędzy krajami BRICS.

Rosja regularnie oferuje brazylijskim studentom stypendia, uprawniające do studiów na poziomie magisterskim czy doktoranckim, ale także nauki języka i kultury. Jako jedną ze wskazówek dostępnych dla brazylijskich studentów na stronie ambasady rosyjskiej, jest "odpowiednio przygotować do warunków klimatycznych". Tymczasem w Brasilii zima, w weekend w ciągu dnia najwyżej +27 stopni.

więcej informacji:
http://oglobo.globo.com/economia/lideres-dos-brics-admitem-crise-destacam-esforcos-para-melhorar-economia-16711745
http://blog.planalto.gov.br/atuacao-do-brics-e-determinante-para-reforcar-desenvolvimento-global-afirma-dilma/
http://brazil.mid.ru/pt_BR/web/brasil_pt/ensino
http://br.reuters.com/article/businessNews/idBRKBN0NW26O20150511

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Małżeństwo z Brazylijczykiem w Brazylii - procedury

Bezpieczna podróż po Brazylii

Moje wielkie brazylijskie wesele - Pousada Kumaki